top of page
  • TULE

Heiki Lill. Pandora laeka oleks pidanud juba ammu avama


Eesti Tulevikuerakonna kõneisik HEIKI LILL: Meelis Kubits hoiatab 7. veebruari Postimehes, et Mailis Repsi kohtuasi avab Pandora laeka ning järgneda võib mitmeid kohtuasju nii ministrite (näiteks koroonatestide hange koolidele) kui ka teiste kõrgete riigiametnike vastu.


Aga see Pandora laegas oleks pidanud avanema juba aastakümneid tagasi!

Kahjuks on selle laeka kaant paotatud ainult siis, kui tegu on olnud ilmselge korruptsioonijuhtumiga. Sisuliselt pole teadlike riigile (või riigi poolt rahastatavatele asutustele) kahjulike otsuste tegemise eest peale madalaima astmete ametnike mitte kedagi vastutusele võetud. On küll olnud «poliitilise» vastutuse võtmisi, mis reaalsuses tähendab oma ametikohast loobumist, kuid enamasti kohe ka mõnele muule hästitasustatud riigiametile saamist-määramist.


Kas keegi mäletab, kui suur summa kanti maha terviseameti külmlao rikke tagajärjel? 3,4 miljonit eurot! Aga kas keegi otseselt süüdi ka jäi? Lõpuks võttis vastutuse ning astus oma ametikohalt tagasi terviseameti juht Üllar Lanno ning hilisemate uudiste kohaselt on naasnud arstiameti juurde. Kiitus! Kuid meie kõigi ühisest taskust on siiski ära võetud 3,4 miljonit eurot. Kes täpselt, seda ei olnud prokuratuur nõus välja selgitama ja kohtukulli ette tooma.

Aga peaks. Miks? Sest säärastel jamadel on kombeks korduda ja võib-olla on järgmisel korral kokku kuhjunud õnnetus oluliselt valusam kogu ühiskonnale. Lisaks ei ole antud näide ainuke. Mastaabid on ehk erinevad, kuid juhtimisest tekitatud kahjusid esineb paljudes riigi poolt rahastatavates asutustes.


Kusjuures ka kahjude põhjus võib olla erinev: mõnedel puhkudel on see lihtsalt ilmselge halb õnn, teistel juhtudel on see põhjustatud teadmatusest (kogenematusest), kuid siis on olemas ka veel kategooria, mil juht ütleb: «Nii tuleb teha, sest mina ütlen nii.» Ja selliselt mitmeid kordi järjest. Hoolimata sellest, et igal korral on kahju tuhandetes eurodes. Ja uskuge, sääraseid juhte on kahjuks rohkem, kui me arvame. Nad lihtsalt ei paista välja, kuna oma diktaatorliku juhtimisstiili tõttu ei julge keegi sellest avalikult rääkida.


Bürokraatliku teki sisse mässitud Pandora laegas tuleb pehme ja sooja teki seest välja võtta ning sisu kõigile nähtavaks teha! Esiteks vabanevad asutused ebakompetentsetest juhtidest. Teiseks on ehk lootust musta auku kadunud raha mingilgi määral tagasi saada ning kolmandaks paraneb riigiaparaadi efektiivsus – paljud ametikohad tegelevadki ametiasutuste juhtide lolluste tasandamisega.


Avaldatud 14.02.2022 Postimees. https://leht.postimees.ee/7453289/heiki-lill-pandora-laeka-oleks-pidanud-juba-ammu-avama

コメント


bottom of page