top of page
  • TULE

Peeter Liinsoo. Erakorralised valimised õhku ei puhastaPostimehe Mõttekoda küsis:

Eestil puudub enamusvalitsus ja olukorra lahenduse osas on räägitud ka erakorralistest valimistest. Kas ja kuidas puhastavad erakorralised valimised õhku ning kuidas olete nendeks valmis?

PEETER LIINSOO, Eesti Tulevikuerakonna juhatuse liige


Erakorralised valimised õhku ei puhasta. Kõik praegused parlamendierakonnad jäävad status quo juurde, uusi ideid ja uusi tegijaid juurde ei teki ning loomulikku, sisemist puhastust ei toimu. Toimub vaid kaardipaki (mandaatide) ümberjagamine. Eesti demokraatia suri, kui erakonnaseadusesse lisati sellised eraldised riigieelarvest, mille järgi riigikogu erakonnad saavad suuri riigitoetusi tulenevalt mandaatide arvust. Vähe sellest, valimistest osavõtu eest trahvitakse hiiglaslike kautsjonisummadega, kui toetus jääb väiksemaks kui viis protsenti. Eelmiste riigikogu valimiste järel jäi nii esindamata 8,7 protsendi valijate hääl. Praegune, konflikte ja vastandumist võimendav valimiskord kehtiks nii erakorralistel kui ka 2023. aasta korralistel valimistel.

Tülitseva konnatiigi sisekliima paraneks, kui liigutaks kaheparteisüsteemi poole (sh valmisliitude lubamisele ka riigikogu valimistel), et valijad teaksid ette arvestada, kes kellega käib. Siis saab üks võidu ja vastutab nelja aasta jooksul oma tegude eest. Kui kaheparteisüsteemi ei soovita, tuleks võtta päevakorda valijate eelistuste realistlik arvestamine, et riigikokku pääseks ka need erakonnad, kelle toetus on üks või kaks protsenti ühiskonnast.Avaldatud 08.06.2022 Postimehes: https://arvamus.postimees.ee/7541144/mottekoda-poliitikute-meelest-on-asjad-untsus-aga-erakorralisi-valimisi-ei-tule

Comments


bottom of page