top of page
  • TULE

Priit-Kalev Parts. Üks ilus muinasjutt rohepöördestVäikeettevõtja PRIIT-KALEV PARTS (Tulevikuerakond) kirjutab oma kogemusest asjaajamisel keskkonna eest vastutavate ametiasutustega.


"Mõne aasta eest raiuti mu kodutalu kõrvalt riigimaalt maha lepik, virn tehti minu majast sajakonna meetri kaugusele. Mõtlesin, et ostan ära – kena lähikene hobusega koju toimetada. Paar päevakest telefoni- ja arvutitööd ning selgus oligi käes. Saab küll – pärast seda, kui virn on Viljandisse laoplatsile veetud. Või kui ma nii kangesti just neid puid tahan, siis pean lihtsalt maksma selle hinna, mis oleks kaubal siis, kui see oleks Viljandisse laoplatsile veetud."

"Mul on pisike innovatiivne äriidee, et istutaks hobuse karjamaale pähklipuusalu ja hakkaks kodumaiseid kreeka pähkleid müüma. Seemned korjan botaanikaaiast puu alt ja panen ise idanema. Töövaeva hoiaks kokku, kui esimestel aastatel oleks taimed heina eest kaitstud mehise multšikihiga, mõtlesin, et teeks sellised pikad vaalud. Olen rehkendanud, et ära kuluks mõnisada kantmeetrit orgaanilist materjali. Viljandlasest sõber soovitas endale küsida lehesodi, mis linnarahvalt kokku kogutakse. Geniaalne! " /.../

"Paar päevakest telefoni- ja arvutitööd ning selgus, et… vist ikka ei saa. Viljandi raekojast öeldi, et prügi pole linnavalitsuse mure, see on delegeeritud ASile Eesti Keskkonnateenused, kes viib lehed komposteerimiseks Tartusse. " /.../

"Imestamisväärne tundus seegi, et lehed nii kaugele veetakse. Aga ehk ongi hea, et saan aidata AS Eesti Keskkonnateenustel ühekorraga keskkonda hoida ning raha ja bensiini säästa. Firmast aga öeldi, et ei saa, peab olema paber, käitlusloaks või keskkonnaloaks vist nimetati. Kokkuriisutud lehtede mahapanekuks omaenda maale?! Noh, hüva, keskkonnakaitse ongi keeruline kunst ja kord on kord." /.../

"Selliseid lubakirju andvat välja keskkonnaamet. Helistasin sinna: ei, nii tühja asja luba nemad küll välja ei kirjuta. Arusaadav. Aga neid kokkuriisutud lehti endale ma ka ei saa. Sest et hetkel, kui linlane oma kotikese AS Eesti Keskkonnateenustele ulatab, moonduvad need jäätmeteks. Nagu selles muinasjutus, kus vanakurat lepalehed rahaks nõidus.

Õnneks helistasin jonnakalt osakonnast osakonda, kuni jõudsin otsustusjulgete inimesteni, kellelt sain teada, et protseduurid on täiesti olemas. Vormid on pikad ja keerulised, aga selline on elu – kui pole keeruline, siis on keelatud. Riigilõiv taotluse läbivaatamise eest 520 eurot. Paistab, et see kaup jääb ka katki."


Artikli täisteksti loe 02.06.2022 Postimehest: https://arvamus.postimees.ee/7536620/priit-kalev-parts-uks-ilus-muinasjutt-rohepoordest?

Comments


bottom of page