top of page
  • TULE

Tiiu Kuurme. Mis keeles anda haridust ukrainlastele?


Postimehe Mõttekoda küsib: Ukraina sõda on toonud Eestisse tuhandeid põgenikke ning neid saabub aina juurde. Suur osa neist on lapsed, kes vajavad võimalust koolitee jätkamiseks. Kas ukrainlased peaksid saama haridust kohalikus või emakeeles?


Vastab TIIU KUURME, kasvatusteadlane

Eestlastel tundub olevat kuidagi vereringes, et püüame olla võõrastele kuulekad ja head. Nii oleme end läbi ajaloo taandanud ja kahandanud, ja see valik kahjustada iseend kestab meie võimuerakondade poliitikates edasi.

Ukraina tragöödia on kohutav ja eestlaste abi siin räägib meie parimatest omadustest. Mis edasi, see vajaks aga läbimõtlemist meie eneste suutmisi arvestades.


Laste koolitee osas tuleks silmas pidada, et me toimiksime targalt omaenese eesti kooli ja eesti laste haridusvõimalusi hoides ega kahjustaks iseend. Suur hulk muukeelseid klassis viib õpetuse taseme alla, sest õpetajatel pole taset hoida füüsiliselt võimalik. Millegipärast hoiduvad otsustajad sellest rääkimast ka nn ühtse eesti kooli idee puhul. Abiõpetajaid, nagu see on rikkamas maailmas, meil ju võtta ei ole. On karta, et suureneb veelgi koolipõgenejast õpetajate hulk, nad ei pea vastu. Lisaks ei soovi meie poliitikakujundajad rääkida maailmavaateliste konfliktide võimalusest, see jääb taas õpetajate õlgadele. Lõimumine pole vaid keeleline, see on ka kultuuriline ning maailmavaateline.Milline oleks hea lahendus? See on juba ka välja öeldud – leida sõjapõgenike seast üles õpetajad, ja nende toel luua ukraina kooli versioon, miks mitte ka liitklasside versioonis. Tühje ja pooltühje hooneid meil peaks olema. Ka oli hea idee selles koolis õpetada kõrvalainena eesti keelt, et anda lastele võimalus meie maal. Mõistagi võiksid ukraina lapsed olla teretulnud ka eesti kooli eestikeelsetesse klassidesse, aga mitte üle 10 protsendi klassi õpilaste arvust. Siis suudaks õpetaja olukorda hallata, eriti kui tal on tugiisik.


Venekeelsete koolide puhul on aga küsimus, kuidas on võimalik putinliku meelsuse säilimine sealsetes koolides, kui neid rahastab eesti maksumaksja? Millist ajalugu seal õpetatakse? Kuidas selgitatakse praegusi olukordi? Miks Eesti riik ei ole vene koolis kohal, kui meie selle pidamise kinni maksame?


Avaldatud Postimees 17.03.2022 https://arvamus.postimees.ee/7478532/mottekoda-mis-keeles-anda-haridust-ukrainlastele

Tags:

Comments


bottom of page