top of page
  • TULE

Heiki Lill. Vabaduse näidik

Heiki Lill


Kui Rohke Debelaki libauudised välja jätta, ei kajasta Eestis igapäevaolukorda ükski naljasaade. Vaadates uudiseid koduvabariigist, tekib aga tunne, et seda saadet on tarvis. Ja just ERRi ekraanile, mida üks valitsuserakond soovib valitsuse otsese kontrolli alla saada. Meil on tarvis värskendavat sõõmu õhku kolenaljakaks muutunud riigijuhtimise vahele. Kahjuks on need naljad halvad: kahjustavad riikidevahelisi suhteid ja tekitavad lõhesid Eesti ühiskonnas.


Eestis on olnud palju satiirilisi telesaateid. Ise mäletan eredalt sügavalt valitsuskriitilist «Erisaadet» ETV kanalil, võinuks arvata, et pärast saate lõppu saadetakse telemajja pintsakutes isikud asja arutama. Paari hooajaga sai tegijatel endil villand. Sama eredalt on meeles «Pehmete ja karvaste» saatest Mart Laari ja Juhan Partsi dialoogid. Tõsi, nad polnud väga teravad ütlejad.


Mina ootan ERRilt nüüd midagi järsemat ja kaasatõmbavamat. Väga hea näide on USA Comedy Centrali toodetav «South Park». Riigitelevisioonil peaks olema niipalju jõudu ja jaksu küll, et teha iga nädal pooletunnine huumorisaade, mis võtaks pihtide vahele kõik. Eranditult kõik, ning klopiks huumorimalakaga viimasegi kopituse ja tolmu välja. «South Park» ongi selle hea näide, et loojad ei halasta kellelegi. Oma matsu saavad nii keskkonnakaitsjad kui ka naftapuurijad. Nii üks, teine kui ka kolmas president. Rassidel, rahvustel ja uskudel vahet tegemata.


Rahvusringhäälingu võime kritiseerida ja pilada parajasti võimul olevaid isikuid ja erakondi on indikaator, kui vaba on ühiskond. Kui see õigus ja võimalus ära kaob, on midagi halvasti. Vanem põlvkond mäletab, kuidas nõukogude aja tele- või raadiouudistes kajastati Nõukogude Liidus toimunud õnnetusi – ei kajastatudki, harvade eranditega.


Võime märgata tendentsi kõik kinni mätsida meie lähiriikides. Venemaal on võimul olijatest teisiti mõtlejad surutud meediast eemale ja nende elu kallale kiputakse. Valgevenes pole pärast presidendivalimisi toimunud meeleavaldusi sealne riigimeedia just kuigi objektiivselt kajastanud, algul vaikis lausa maha.


Filmis «Rodeo» meenutab Mart Laar, et teda kui valitsusjuhti nüpeldati ajakirjanduses pidevalt ning ta tundis, et see nüpeldamine on rünnak tema isiku pihta. Peale valitsemisaega aga nägi ta, et ka järgmist peaministrit ja valitsust kritiseeritakse ajakirjanduses. See ongi vaba riigi ja ajakirjanduse üks tunnuseid. Uurida ja vead välja tuua.


«Tujurikkujas» oli ühel aastavahetusel laul pealkirjaga «Olla eestlane on halb (Kannatame ära!)». Laulus tõsteti esile, et eestlane kannatab kõik ära. Millalgi saabub ka eestlase kannatusel piir ja halva nalja tegemisele pannakse käsi ette.


ERR ei tohi saada valitsuse kontrollitavaks hääletoruks. Ühe Tallinna TV on Eesti juba üle elanud. Rohkem sääraseid kanaleid pole tarvis.


Tartu Postimees, "Heiki Lill: vabaduse näidik", 17. november 2020

Comments


bottom of page